Red Army

Red Army

Dünya buz hokeyinde Kanada’nın tahtını ele geçiren, 1963’ten 1990’a kadar 25 kez dünya şampiyonu olan Sovyet buz hokeyi takımının efsane beşlisinin hikayesi..

red army hockey team

Film dünyayı uzun bir dönem kasıp kavuran, teknikleri ve taktikleri ile hayranlık uyandıran  Sovyet hokey takımının yükselişi ile başlıyor. Sovyet hokeyinin babası olarak adlandırılan Anatoli Tarasov‘un hızı, yaratıcılığı, takım oyununu öne çıkaran programı meyvelerini veriyor, buz hokeyi SSCB’de en çok sevilen spor dallarından biri haline geliyor, SSCB buz hokeyi takımı Dünya devleri listesinde hızla öne çıkıyor. Tarasov’un eğitim programında bale ve satranç dersleri dikkat çekiyor.

Rakip koçlarının “Bu takım sınırsız varyasyonla oynuyor, anlamak ve önlem almak mümkün değil” dediği takımın başarısında, “yıldız oyuncu” yerine “takım oyunu”na dayanmasının da önemli bir payı var. Takıma gireceklerin diğer tüm oyuncuların onayını alması şart. Özellikle Sovyet takımının 80’li yıllarına damgasını vuran efsane beşlinin, Slava Fetisov, Alexei Kasatonov, Sergei Makarov, Igor Larionov ve Vladimir Krutov’un yakın dostlukları, başarılarında önemli bir rol oynuyor.

redarmymovieFilm, aynı zamanda, Sovyet buz hokeyi takımının zirveden inişini, neredeyse SSCB’nin dağılmasına eşlik eden düşüşünü, efsane beşlinin birer birer ABD’ye gidişi ve ABD ulusal hokey ligi günlerini, özlemlerini ve hayal kırıklıklarını da ele alıyor.

Gabe Polsky tarafından çekilen, koçları ve efsane beşli ile yapılan röportajlar, maçlardan görüntüler ve arka planda SSCB’deki değişimi birleştiren belgesel film, 2014’de gösterime girdi. Kısa bir süre önce de Digitürk’te gösterildi.

Bir sonraki Rusya ziyaretimizde, bir buz hokeyi maçına gitmek artık şart oldu..

Kadishon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s