Xanthi (İskeçe)

Yunanistan

Yunanistan 1-İstanbul / 2-Tekirdağ / 3-İpsala / 4-Fanari / 5-Xanthi / 6-Kavala / 7-Komotini / 8-Alexandroupoli

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesi, bir süredir, İstanbul’dan kısa süreliğine uzaklaşmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir yer oldu.

İstanbul’dan özel arabayla 5-6 saatte ulaşılabilen, haftasonu için gidip gelinebilecek ve makul fiyatlara kalıp yemek yiyebildiğiniz, üstünüze gelmeyecek kadar küçük, sıkılmadan zaman geçirebileceğiniz kadar büyük yerleşimler.

2016 Ekim’inde yaptığımız seyahatte rotamız şöyle oldu:

– Cumartesi sabah İstanbul’dan yola çıkış
– Tekirdağ’da çay bahçesinde kahvaltı
– Öğle saatlerinde İpsala’dan geçiş
– Otobandan ayrılıp sahil yolundan giderek vardığımız Fanari’de öğlen yemeği
– Öğleden sonra Xanthi (İskeçe’ye varış)
– Akşam Kavala’ya varış ve gece konaklama
– Pazar öğlene doğru Komotini (Gümülcine)
– Öğleden sonra Alexandroupoli’ye (Dedeağaç) varış ve akşam yemeği
– 22:00 gibi gişelerden İstanbul’a giriş

Bölgede Türkçe yaygın. Yemekler bizim damak tadımıza pek yakın. Özellikle İskeçe ve Kavala’nın sokaklarında dolaşmak pek keyifli.

Haftasonu Yunanistan kaçamaklarına bayılan Halil Abi’nin tarifleriyle kentleri hiç zorluk çekmeden dolaştık.  İskeçe’de karşılaştığımız Türkçe konuşan iki bisikletli gencin yardımlarını da yazmadan geçemeyeceğim.

Bütün gezimiz boyunca tek sıkıntımız çay oldu. Burada demli bir çayı geçtim, sallama çay içmek bile kolay olmadı. Çay tiryakilerinin önlem almasında fayda var.

Batı Trakya - Osman Osman’ın Objektifinden Batı Trakya - Osman, Batı Trakya seyahatimizde, sadece bize rehberlik etmekle kalmadı, aynı zamanda bol bol fotoğraf da çekti. Sırtında taşıdığı kocaman çantası, kocaman üç ayağı ve bitmek bilmeyen fotoğraf ayarları nedeniyle çok takılıyoruz kendisine.. Ama şöyle bir bakınca fotoğraflara.. Değmiş doğrusu…
Batı Trakya - Onur Batı Trakya Notları - Yunanistan’ın kuzeyi, diğer bir deyişle Batı Trakya, kısa tatillerde arabasına atlayıp farklı bir hava solumak isteyenler için yoğun kullanılan bir destinasyon olmaya başladı. Biz de iki çift Cumartesi erkenden yollara düştük, bir plan da yapmadan, rotayı ve kalınacak yerleri işin akışına bırakarak Yunanistan’a yöneldik. Yunanistan’a en kısa yol İpsala’dan üzerinden. Sabah erkenden çıkanlar için en […]
Batı Trakya - Onur Haftasonu Batı Trakya - Ekim 2016’da bir haftasonu Yunanistan’da geçirdik.. Çok sayıda İstanbullu kısa tatiller için Yunanistan’a, Batı Trakya’ya gitmeye başladı. Zaman zaman sıkışıklık yaşanan sınır dışında keyifli bir yol, henüz büyümemiş ve doğallığını yitirmemiş Yunan şehirleri, ucuz ve iyi deniz yemekleri ve dingin bir ortam koşturmacadan yorgun İstanbulları kendine çekiyor. Biz de bir haftasonunu bu destinasyona ayırdık, ve […]