Hong Kong

Mini Hong Kong Rehberi

Hong Kong’a birkaç günlüğüne gittiniz, ve mümkün olduğunca çok yer görmek istiyorsunuz.

Bu büyük şehrin önemli turistik noktaları birkaç bölgeye dağıldığı ve şehrin iyi bir toplu ulaşım sistemi olduğu için, kısa sürede kenti gezmek hayal değil.

İşte size küçük bir Hong Kong rehberi:

Victoria Tepesi (Victoria Peak)

Şehrin en yüksek noktası (552 metre). Tepeden tüm Hong Kong’u izlemek mümkün. Tepeye ulaşmak için 125 yıllık funiküleri kullanabilirsiniz. Merkezden 15 nolu otobüs ile de gidiliyor.

Victoria tepesinden Hong Kong. Foto: Onur Uysal
Man Mo Tapınağı

Bu Taoist tapınak, şehrin en eski tapınaklarından. 1847 yılında Çinli tüccarlar tarafından yapılmış.  26 nolu otobüsü kullanabilirsiniz. Dev binalar arasında kaybolmuş tapınak biz gittiğimizde tadilattaydı.

Macau

Avrupalıların doğuda ilk yerleştiği bölge. Hong Kong’dan denizyoluyla erişiliyor. Bölgede Unesco’nun dünya mirası listesindeki St Paul harabeleri ve A-Ma tapınağı bulunuyor. Bölgeye günübirlik turlar düzenleniyor, yaklaşık 11 saat sürüyor, 115 €’dan başlayan fiyatlarla. Bu bölgeyi gezmeye karar verdiyseniz bir gününüzü ayırmanız lazım.

Tsim Sha Tsui East Promenade

Sahil şeridi. Hong Kong’un sahil boyunca karşılıklı dizilmiş binalarının izlenebileceği, gece ışık gösterilerinin de yapıldığı yeşillendirilmiş alan. Festival dönemlerinde havai fişekleri seyretmek için güzel bir yer. Metro ile Tsim Sha Tsui istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.

Gece Pazarı (Temple Street Night Market)

Ucuz saatlerden, kıyafetlere, korsan CD’lere, yiyeceklere kadar herşeyi bulmak mümkün. Yau Ma Tei metro durağından kolayca erişebilirsiniz.

Atyarışları (Happy Valley Racecourse)

Yaz ayları hariç her Çarşamba akşamı düzenleniyor. Tramvayla gitmek mümkün.

Büyük Buda Heykeli (Giant Buddha)

Lantau Adası’ndaki dev Buda heykeli. Günübirlik turlar da düzenleniyor. Biz metro + otobüs ile ulaşık. Yarım günden fazla ayırmak lazım. 34 metre yükseklikteki heykel, dünyadaki en büyük oturmuş bronz Buda heykeli. 120 € civarında günübirlik turlar da düzenleniyor.

Büyük Buda heykeli. Foto: Onur Uysal
Tarih Müzesi (Hong Kong Museum of History)

Bölge dünyanın eski yerleşim merkezlerinden biri. Sizi 6000 yıl öncesine kadar götürüyor, yakın döneme kadar getiriyor. Tsim Sha Tsui istasyonundan erişmek mümkün. Giriş 10 HK$.

Times Square

Hong Kong’un en büyük ve popüler alışveriş ve eğlence merkezlerinin olduğu bölge.

Times Square. Foto: Onur Uysal
Stanley Market

Çin malı ürünlerin satıldığı pazar. Merkez istasyondan yürüme mesafesi. 6 nolu otobüse de binilebilir. Çin malı zaten heryerde var dedik, biz çok zaman harcamadık.

 

Balık Pazarı (Lei Yu Mun Fish Market)

Bulmakta biraz zorlandık, ama her türlü deniz mahsülünü bulabileceğiniz, seçtiğiniz ürünlerin hemen pişirilip masanıza getirildiği restoranların da olduğu balık pazarı.

Lei Yu Mun Fish Market. Foto: Onur Uysal
Ladies Market

Kıyafet ağırlıklı, aynı zamanda oyuncak, hediyelik eşya ve ucuz elektronik ürünlerin olduğu pazar. Baştan sona gezdik, pek farklı birşey de görmedik.

 

Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Tapınağı

Hong Kong’un en popüler tapınağı. Üç dine (Taoizm, Budizm ve Konfüçyizm) evsahipliği yapıyor. Tapınağa gelenlerin dileklerinin gerçek olduğu söyleniyor. Wong Tai Sin metro istasyonundan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Tapınağı. Foto: Onur Uysal
Mongkok

Kalabalık caddeleri ve dükkanları ile ünlü bölge. Ağırlıklı olarak giyim üzerine. Bol pazarlık edin diye uyardılar, ama alışverişe pek zaman ayırmadık.

Akvaryum (Ocean Park)

Biz gitmedik, ancak bu akvaryumun dünyanın en önde gelenleri arasında olduğunun altını çizelim. Metro ile giderseniz Admiralty istasyonundan çıkın. 629 nolu otobüsle de gidebilirsiniz.

Aberdeen Balıkçı Köyü (Fishing Village)

Dev gökdelenlerin arasına sıkışmış boğazda kayıklarda avlanan, hatta yaşayan balıkçılar köyü. İngilizlerin ilk ayak bastığı yer alan bu bölge, tütsü ticaretinin merkezi haline gelmiş ve bu yüzden “mis kokulu liman – fragrant harbour” olarak anılıyor.

Kadishon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s