St Petersburg

St. Petersburg Notları

Tam ismiyle Sankt Peterburg, SSCB zamanındaki ismiyle Leningrad, Rusya’nın ikinci büyük kenti.

????????????????????????????????????
St Petersburg

Baltık Denizi kıyısında bulunan St. Petersburg’a Moskova’dan ulaşmanın en güzel yolu tren. İki şehir arasında Neredeyse yarım saatte bir tren kalktığını, hızlı trenle 50 dolardan başlayan fiyatlarla 4 saatte seyahat edebileceğinizi söyleyelim. Bizim gibi yataklı trenle gitmek isterseniz, yolculuk süresi 8 saate çıkıyor. Fiyatlar 60-100 USD civarında. 30 dolara 8 saatte pulmanda seyahat etmek de mümkün. Tren biletlerine online Russian Trains‘den ulaşabilirsiniz.

Birden fazla istasyonun olduğu St. Petersburg’da, Moskova trenleri Moskovskiy istasyonundan hareket ediyor. İstasyondan iki ayrı metro hattına ulaşılabiliyor. Kentin ana caddesi Nevsky Prospekt’e bakan istasyondan yürüyerek de pek çok yere ulaşmak mümkün.

Çarlık dönemine 200 yıl başkentlik yapmış St. Petersburg Avrupa başkentlerini andırıyor. Düzgün ve geniş caddeler, bakımlı ve tarihi binalarla dolu bir kent merkezi, yayalaştırılmış  alanlar, bolca müze. En ünlüleri Russian Museum ve Hermitage Museum. Hermitage’da özellikle tablo ve heykeller ağırlıklı. Diğerinde ise Çarlık ve Sovyet dönemine dair eserler bulunuyor. Özellikle Russian Museum, Rusların çok ilgi gösterdiği bir müze. Uzun süre kuyrukta beklemek zorunda kalabilirsiniz. Beklediğinize kesinlikle değeceğini söyleyebilirim.

Russian Museum
Russian Museum

Kent, geçtiğimiz yüzyılda Dünya tarihinin en kanlı kuşatmasına tanık oldu. 2. Dünya Savaşı’nda Alman ve Fin kuvvetlerinin 3 yıla yakın bir süre kuşattığı ve gıda/ilaç ikmalinin ancak deniz/buz üzerinden ve çok sınırlı yapılabildiği kentte, çoğu açlıktan, kalanı da Alman bombardımanından 1.4 milyonu sivil 1.5 milyon insanını kaybetti. Teslim olmayan şehir, Nazi işgalinin geri püskürtülmesinde, moralman ve stratejik olarak büyük bir rol oynadı. Savaşa dair en önemli iz, yarım milyon insanın yattığı Piskaryovskoye Anıt Mezarlığı (Piskaryovskoye konum).

St. Petersburg’da, şehir merkezinde Cuba Hostel’de kaldık (Cuba Hostel). Hostellere alışıksanız tavsiye ederiz. Farklı büyüklükte odaları var. Sabah erken saatlerdeki “akşamdan kalma” hali sevimsiz gelebilir, bilin ki kısa sürede çiçek gibi yapıyorlar.

Kentte 3 hatlı metro bir metro hattı bulunuyor. Havalimanı hariç hemen her yere gitmek mümkün. Kenar semtlere gitmek için ise tramvay kullanabilirsiniz. Banliyölere ve hava limanı yakına ise  trenler çalışıyor. Havalimanına en yakın tren istasyonu 2 km uzaklıkta.

Kentin içinden geçerek denize dökülen Neva Nehri ve bağlı kanallar kente bir başka hava katıyor. Kanal turları ile, kentin tarihi ve doğal mirasını tekneden izlemek de mümkün.

Şehir dışındaki Petersheuf’ta da, Çarlık rüküşünü görmek mümkün. Şehir merkezinden hem otobüs, hem de trenle ulaşılabiliyor. Banliyö treni için merkezde Baltiysky İstasyonu‘nu, Petersheuf’ta Novy Peterhof İstasyonu‘nu kullanın.

Petersheuf
Petersheuf

St. Petersburg’da yazın günlerin çok uzun sürdüğünü, treniniz/uçağınız gece saatlerinde ise, kalkış saatini farkedemeyebileceğinizi hatırlatalım. 🙂

Kadishon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s