Belgrad Cover

Balkan Turu – Sırbistan rehberi

Sabah erkenden Saraybosna’dan yola çıkıyoruz. Rotamızı Sırbistan’a, başkent Belgrad’a çeviriyoruz. Yaklaşık 5 saatlik 300 km’lik bir yol var önümüzde.

Belgrad

Don (Danube) ve Sava nehirlerinin kesiştiği yerde yükselen Belgrad Avrupa’nın en eski şehirlerinden. “Beyaz kent” anlamına gelen Belgrad, 2 milyon kişi ile eski Yugoslavya’nın olduğu gibi, Sırbistan’ın da başkenti.

Belgrad. Foto: Sırbistan Turizm Ofisi

Gece hayatı ile ünlü olan şehir “hiç uyumayan şehir” olarak anılıyor. Kahve dükkanı olarak başlayan, küçük tiyatro ve politik sohbetlerin yapıldığı yerler olarak gelenekselleşen, şimdilerde ise bar/klüp benzeri bir yere dönüşen Sırp tavernaları “Kafana”ların Gdeizaci tarafından tavsiye edilenler arasında şunlar var: Uzbana, Boem na Promaji, Basta Gaucosa, Cirkus, Stari Blay, Tarapana. Bir de içerden bir görüntü paylaşalım:

Boem na Promaji. Foto: gdeizaci.com

Belgrad hakkında şu yazı keyifli ve faydalı:

Belgrad turu yapmak için 7 neden (Kemal Kaya)

Belgrad’lı bir fotoğrafçı olan Tamara Susa ve başka fotoğrafçı Bojan Dzodan’ın objektiflerinden Belgrad’ı bir dolaşalım:

Coming home to Belgrade (Tamara Susa)
Dreamy Belgrade: Serbia’s Capital as You’ve Never Seen It Before (Bojan Dzodan)
Belgrad. Foto: Sırbistan Turizm Ofisi

Belgrad şehir turumuzda göreceğimiz yerler şunlar: Osmanlı eseri olan Kalemegdan (Kale Meydanı), Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Mehmet Paşa (Sokollu Mehmet Paşa) çeşmesi, Belgrad galibi heykeli, Fikirbayır, Stambol (İstanbul) Kapısı, Askeri müze, Saat Kapı ve müzesi, Nebojsa kulesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta, Bayraklı Cami, Osmanlı’ya karşı isyanı başlatan yer olan Çukurçeşme, meşhur kafe ve dükkânlarıyla ünlü Knez Mihalijova sokağı, St. Sava Kilisesi, Cumhuriyet meydanı.

Belgrad’da restoranların leziz ve ucuz olduğu söyleniyor. Bizim otele yakın bir balık restoranı var (Saran). Diğer seçtiğim restorlar hep Sava Nehri’nin öte yanında, şehir merkezinde.

Tri Sesira

 

The Two Deer

 

Little Bay

 

Casa Nova

 

Ambar

 

Saran

Belgrad’da rehberimiz tarafından iki ekstra tur var:  Sava Nehri tekne turu (10 €/kişi) ve Sırp gecesi (35 €/kişi).

Gece konaklamamız şehir merkezine 5 km uzaklıkta nehir kenarındaki Theatre Hotel Belgrade’de.

Kadishon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s