Kübada Hayat

Küba Notları

Az önce balkondaydım: Havanalılar gece 4’te uyumaları gerektiğini unutmuş olmalılar. Tuc tuc taxilerden, belediye otobüslerine kadar ne ararsan var bu saatte sokakta.

İnsanların sokaklarda çok az sayıda gördüğüm polislere bakışını gözlemeye çalışıyorum. Gözlenecek pek bir şey yok çünkü kayıtsızlar. Bizdeki gibi hafif bir irkinti yaratan bir sıfatı yok polisin burada.

3 ile 19-20 yaşları arasındaki çocuk ve gençler, son derece özgür bir ortamda sanat ve spor etkinliklerine katılıyorlar bu ülkenin her tarafında olan merkezlerde. O küçücük çocuklardaki özgüven ve öğretmenleriyle ilişkileri, zorlanmadan, korkmadan bu gösteriye katılmaları bizi çok etkiliyor.

Adaylar halk tarafından belirleniyor ve sadece kendilerini tanıtan bir-iki sayfalık yazılar asılıyor panolara, propaganda kampanyaları yok. Oy kullanma zorunlu değil ama seçime katılım oranı çok yüksek.

Peru’dan Tanzanya’ya, bilinmeyen, görülmeyen ülkeleri keşfe çıkan, hayatın içine dalan, kalbi ve aklı son olarak gittiği Küba’da kalan Mutlu’nun Küba Notları..

Kadishon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s