8 soruda Kenya ve Tanzanya’da safari

Safari yapılan araçlar güvenli mi?

Safari’de iki tip araç kullanılıyor. Tavanı yükseltilebilen 4×4’ler (hemen hepsi aynı marka, aynı kalite) ve üstü tenteli, yanları neredeyse tümüyle açık arazi araçları. Bu ikinciler çok daha rahat, oturduğunuz yerden de fotoğraf çekmenize imkan veriyor. Ancak bu araçlarla ulusal parklar dışına çıkmak mümkün değil. Dolayısıyla bizim gibi havalimanından havalimanına tur alanlar değil, parkın içindeki otellere gidip oradan günübirlik safari turu yapanlar kullanıyor.

Tepesi açılan 4×4 aracımız

Peki hayvanlar bunların içine atlayıp insanlara zarar verebilir mi? Fiziksel olarak aracın içine atlamaları mümkün, araçlar zaman zaman hayvanların çok yakınına geliyorlar. Neyse ki hayvanlar insanlar gibi değil, sebepsiz yere saldırmıyor. Kızdırmadığınız, yolunu kesmediğiniz, “yanından geçerken kuyruğunu tutmak” gibi -şaka değil, gerçek bir olay- tehlikeli girişimlerde bulunmadığınız sürece bu ihtimal yok gibi.

Birkaç rehberin de bulunduğu, ateş çevresinde toplaşıp sohbet ettiğimiz bir akşamda anlatılan iki “sıra dışı” hikaye oldu.

Biri, bir gergedanın yanlışlıkla önüne çıkan (ki gergedanlara oldukça nadir rastlıyorsunuz, yani bu ihtimal çok çok düşük) aracın hikayesi. Kapıyı boynuzlayan gergedan sonra boynuzuna takılı kalan kapıyla birlikte kaçıp gitmiş. 😊

Yüzü bir yerden tanıdık geliyor mu?

İkincisi büyük şansızlık. Üstü açık bir araçla yapılan safaride (ki artık öyle araçlar kullanılmıyor), bir ağacın altıdayken, dallarda uyuya kalmış bir leopar aracın içine düşmüş. Gayet utangaç olarak bilinen leoparları şanslıysanız uzak bir ağaçta görebiliyorsunuz. Yakınına kadar gelip kimsenin görmemesi bir mucize, araba tam altındayken düşmesi da büyük şansızlık. Neyse leopar dahil herkes korkmuş, o panikle biraz tırmıklanmışlar. Rehber arabanın kapısını açınca kaçıp gitmiş.

Rehberlerin oldukça deneyimli ve kaliteli olduklarını söyleyebilirim. Sizi uzak tutacaklardır risklerden.

Emma, çalışkanlığı ve yaptıkları ile gönlümüzü fethetti

Şunu unutmayın: Safaride bir hayvanın saldırısına uğrama ihtimalininiz, İstanbul’da yolda makas yaparak ilerleyen bir “insanın” size zarar verme ihtimalinden çok daha az.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s