8 soruda Kenya ve Tanzanya’da safari

Safari’ye ne zaman gitmeli?

Cevap kolay gibi geliyor başta. En çok hayvanın bulunduğu “high season”.

Bizce ve pek çok rehberce öyle değil.

İşte “high season”da gitmemek için 5 sebep:

Büyük göçte nehir geçişleri en çok ilgi çeken görüntülerden
  • Çok pahalı. Maliyet içinde en büyük payı olan park içindeki “lodge”lar, bu dönemde gecelik 400-500 USD’ye ulaşabiliyor.
  • Çok kalabalık. Devasa bir alanda kalabalık olmanın mahsuru ne diyeceksiniz. Kazın ayağı öyle değil. Bir aslan ailesi, veya çita keşfedildi diyelim. Muhtemelen ilk 5 araç yakından, sonraki 5 araç biraz uzaktan izliyor. Kalan araçlar ise, yakından görebilmek için diğerlerinin bıkıp gitmesini bekliyor. Yüksek sezonda bir alana toplanan ve fırsat kollayan araçların sayısının onlarca olabildiğini söylüyorlar.
  • Göç edenler sınırlı. Yüksek sezon, göç eden hayvanların o bölgede bulunabileceğine işaret ediyor, antilop ve zebra gibi. Ancak başta kediler olmak üzere pek çok hayvan da göç etmiyor.
  • Önceden kestirmek kolay değil. Hayvanlar göç etmek için takvime bakmıyor, havaya bakıyorlar. Göç zamanını yağışlar belirliyor. Özellikle çok önceden aldıysanız biletinizi, yağış durumuna bağlı olarak sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.
  • Hava şartları zorlayabilir. Hava şartları sizi hayvanlardan daha çok etkileyebilir. Yağmurlu bir dönem fotoğraf çekmenizi, hatta gezmenizi zorlayabilir. Çok sıcaklara denk gelirseniz de doğayla baş etme konusunda hayvanlar kadar başarılı olamayabilirsiniz.
  • Seçenekler az. Sakin dönemlerde iyi rehber, iyi araç, iyi lodge, iyi oda bulma şansınız daha fazla. Sayı az olduğu için çalışanların ilgisi ve desteği biraz daha “özel”.
Sakin dönemde bile trafik sıkışabiliyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s