8 soruda Kenya ve Tanzanya’da safari

Serengeti mi, Masai Mara mı?

Masai Mara 1500 km2. Serengeti ise 15 bin km2, yani 10 katı. İlk bakışta, Serengeti, daha büyük olduğu için çekici gelebilir, gitmişken esas büyüğünü görelim denebilir. Böyle tavsiyeler aldık doğrusu.

Önce coğrafyayı size anlatalım. Aslında hayvanların yaşadığı coğrafya tek bir düzlük. Masai Mara, dağlarla çevrelenmiş bu düzlüğün kuzey ucunu oluşturuyor. Yani Kenya-Tanzanya sınırı, fiziksel hiçbir engel olmadan, bu düzlüğü ikiye ayırıyor.

Masai Mara

Afrika antilobu, zebra gibi hayvanlar, tümüyle yağışlara ve otlakların kurumasına bağlı olarak kuzeye ya da güneye göçüyorlar.

Ama diğer hayvanlar, özellikle de “big-five” olarak adlandırılan fil, aslan, leopar, gergedan ve bufalo bu kadar hareketli değil. Dolayısıyla bunlara hemen her an, her ikisinde de rastlamak mümkün.

Serengeti

Dolayısıyla uzun bir zaman ayırabiliyorsanız safariye, Tanzanya, uçsuz bucaksız ve yakınlarında başka park ve alanlar da bulunan Serengeti cazip gelebilir.

Ancak birkaç günlüğüne ve yalnızca safari için gider, Masai Mara ile Serengeti arasında tercih yapmak durumunda kalırsanız, bizim tavsiyemiz Masai Mara olur. Çünkü;

  • Kalınacak yerler, aynı sınıf için bile, daha konforlu, ve daha ucuz. İmkanlar daha fazla.
  • Kenyalı rehberler, Tanzanyalılara göre daha “yırtık”lar, her karşılaştıklarında durup bilgi paylaşıyorlar. Bu sayede birinin keşfettiğinden diğerleri de haberdar oluyor. “Sizinkiler öyle denk gelmiş” demeyin, Shadows of Africa’nın ortaklarından Julia da bizimle aynı fikirde.
  • Masai Mara’da mesafeler yakın. Serengeti’nin kapısından merkezine gitmek bile birkaç saat aldı. “Ne var ki, parkın içinde gidiyorsun” demeyin. Gitme modu ile gezme modu farklı.
  • Yollar arası alanlar daha dar. Araçların yol dışına çıkmasına çok sınırlı izin veriliyor. Yollar arası alanların geniş olduğu yerlerde, hayvanları yakından görme şansınız düşüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s